Unify vs Clay 2026: priser, signaler och vilket ni ska välja
2026-10-15 · 8 min läsning · Adam Axelsson, grundare Revexa
Välj Unify om ni är en säljare eller ett litet säljteam som vill ha data, signaler, AI-skrivna sekvenser, mail och samtal i ett verktyg som kostar per plats, från $20 eller $60 per plats och månad, men räkna med att signalstyrda plays, webbintent och tvåvägssynk med CRM bara finns i den offertbaserade Business-planen. Välj Clay om någon i teamet, till exempel RevOps eller en GTM engineer, ska bygga egna flöden för berikning och signaler över 150+ dataleverantörer; CRM-synk, webbintent och webhook-signaler börjar på Growth för $495 per månad. Inget av verktygen visar vilken person som besökte er sajt, båda identifierar bara bolaget.
Kontrollerat mot leverantörernas egna sidor den 15 oktober 2026.
Revexa bygger Leo, en AI-agent på samma marknad, så läs med det i åtanke. Den här jämförelsen handlar om verktygen i rubriken.
Vad verktygen är
Unify lanserades om den 24 juni 2026 som ett chattstyrt verktyg som kallar sig "Claude for outbound sellers": utifrån en enda prompt bygger det listor, berikar dem, bedömer passform och skriver sekvenser (Unify-bloggen). I verktyget ingår en databas som Unify beskriver som "1.1B+ people & 65M+ companies", sekvenser som blandar mail, samtal och sociala steg, och en dialer där ni ringer med ett klick. Base kostar $20 och Pro $60 per plats och månad vid månadsbetalning, med 800 respektive 2 400 krediter per plats. Business är offertbaserad och faktureras årsvis (Unifys prissida).
Clay är en verkstad för att bygga flöden för berikning och signaler. Clay kör waterfalls över 150+ dataleverantörer, låter agenten Claygent söka på webben för varje rad och skickar resultatet vidare till CRM, annonsplattformar och sekvensverktyg (Clays prissida, Claygent). Sedan 1 september 2026 skickar Clay också kalla mail själv via Clay Sequencer (Clay-bloggen). Alla planer har obegränsat antal platser: Launch kostar $185 per månad ($167 vid årsbetalning) med 2 500 datakrediter och 15 000 actions, och Growth $495 ($446 vid årsbetalning) med 6 000 datakrediter och 40 000 actions (Clays prissida). Fler verktyg i samma kategori finns i Clay-alternativ.
Sida vid sida
| Kriterium | Unify | Clay |
|---|---|---|
| Startpris och betalning | Base $20, Pro $60 per plats och månad, månadsbetalning; Business på offert, årsvis | Launch $185 per månad ($167 årsvis); Growth $495 ($446 årsvis); Enterprise på offert |
| Prismodell | Per plats, med krediter per plats | Per arbetsyta med obegränsat antal platser; datakrediter plus actions |
| Gratisplan och test | Gratis för alltid upp till 3 platser; Pro 14 dagar utan kort | Gratisplan (100 datakrediter, 500 actions per månad); 14 dagars test |
| Data | "1.1B+ people & 65M+ companies", 40+ källor | 150+ leverantörer via waterfalls |
| Kanaler | Mail, samtal, LinkedIn och sociala steg som manuella uppgifter | Mail; annonsmålgrupper till LinkedIn och Meta på Growth; ingen dialer |
| Signaler | Jobbyten och rekrytering från Base; webbintent och produktanvändning på Business | Jobbyten, nyheter och social lyssning från Launch; webbintent och webhooks från Growth |
| Automatisering | Signalstyrda "automated plays" bara på Business | Schemalagd berikning och signalbevakning från Launch |
| CRM-integrationer | HubSpot och Salesforce: bara läsning på Pro, tvåvägs på Business | Salesforce, HubSpot, Dynamics 365, Pipedrive med flera, från Growth |
| Dataskydd | SOC 2 Type II; behandling främst i USA | SOC 2 Type II, ISO 27001, ISO 42001 |
| Passar | Enskilda säljare och små säljteam | Team med RevOps eller en GTM engineer |
Källor: Unifys prissida, Unifys DPA, Clays prissida, Clay Sequencer FAQ, kontrollerade 15 oktober 2026.
Där Unify är bättre
- Lägre ingångspris för en säljare med CRM. Unify Pro kostar $60 per plats och månad och har en synk som läser från HubSpot och Salesforce. Clays CRM-synk börjar på Growth för $495 per månad (Unifys prissida, Clays prissida).
- Fler kanaler i samma sekvens. Unify blandar mail, samtal och sociala steg och har klicka-och-ring på alla planer. Clays egen dokumentation kallar Sequencer "a cold email product today", utan dialer eller manuella uppgifter för säljaren (Unify sequencing, Clay Sequencer FAQ).
- Mindre att bygga. En chattprompt i Unify bygger listan, berikar den och skriver sekvensen. I Clay byggs samma arbete som tabeller, funktioner och agenter (Unify-bloggen, Clays prissida).
- Förutsägbar kostnad. När Unifys krediter tar slut pausas de åtgärder som kostar krediter, i stället för att ni debiteras mer. Clay säljer påfyllning med 30 % påslag (Unifys prissida, Clays prissida).
Där Clay är bättre
- Bredare data. Clay kör waterfalls över 150+ dataleverantörer och tar inget betalt när en berikning inte hittar något. Unify anger 40+ datakällor (Clays prissida, Unifys prissida).
- Egna signaler och egen research. Claygent söker på webben för varje rad, och från Growth kan vilken signal som helst skickas in via webhook (Claygent, Clays prissida).
- Kostnaden växer inte med teamet. Alla Clays planer har obegränsat antal användare, medan Unify tar betalt per plats under Business (Clays prissida).
- Fler integrationer. Clay kopplar mot Salesforce, HubSpot, Dynamics 365 och Pipedrive, mot datalager som Snowflake, BigQuery och Databricks och mot sekvensverktyg som Outreach, Salesloft, Instantly, Smartlead och lemlist (Clays integrationer).
Begränsningar och kritik
Clay
- Inlärningskurva och kreditåtgång. Trustpilot visade 2,9 av 5 från 27 omdömen den 15 oktober 2026, och 59 % av dem gav en stjärna. Klagomålen handlar om krediter som tar slut fortare än väntat, ett verktyg som är svårt att lära sig, samt support och uppsägning. Även positiva omdömen nämner en "steep learning curve" (Trustpilot).
- Prisändringen i mars 2026. Clays eget tillkännagivande säger att vissa kunder, särskilt de som använder egna API-nycklar eller hade den gamla Pro-planen, kan få betala mer (Clay-bloggen, 11 mars 2026).
- Dokumenterade gränser. Launch saknar CRM-integration, HTTP API och webbintent. Sequencer låser en kampanjs steg när den väl har startat, och Clay Search beskrivs fortfarande som "in open beta" (Clays prissida, Clay-bloggen om Sequencer, Clay Search).
Unify
- Viktiga funktioner ligger på offertplanen. Webbintent, signaler från produktanvändning, automated plays, hanterade mailkonton, warmup, Power Dialer, tvåvägssynk med CRM, API och webhooks finns bara på Business. Alla planer begränsar en sökning till 100 poster (Unifys prissida).
- En ung produkt i sin nuvarande form. Den chattstyrda produkten och självbetjäningsplanerna kom den 24 juni 2026 efter en privat beta på "a few weeks". Underlaget av omdömen är tunt: Trustpilot har ett enda omdöme om Unify (Trustpilot).
Båda
- Ingen identifiering av personer bakom webbesök. Unify Reveal "identifies companies behind anonymous website traffic" och kopplar ett besök till en person först efter ett formulär eller en inloggning. Clays webbintent identifierar konton, och sedan berikar ni fram personerna (Unifys dokumentation, Clay om webbintent).
Det här har ändrats 2025 och 2026
- 15 juli 2025: Unify tog in 40 miljoner dollar i en Series B under ledning av Battery Ventures (SiliconANGLE).
- 5 augusti 2025: Clay bekräftade en runda på 100 miljoner dollar till en värdering på 3,1 miljarder dollar, ledd av CapitalG (TechCrunch).
- 11 mars 2026: Clay ersatte Starter, Explorer och Pro med Free, Launch, Growth och Enterprise och räknar sedan dess datakrediter och actions var för sig (Clay-bloggen).
- 2 april till 26 maj 2026: Unify lade till produktsignaler från PostHog, enstaka uppgifter för LinkedIn, samtal och mail, ett API och webhooks i Plays (Unifys changelog).
- 23 juni 2026: Clay lanserade Audiences, som tar bort gränsen på 50 000 rader per tabell (Clay-bloggen).
- 24 juni 2026: Unify lanserades om som chattstyrt verktyg med självbetjäningsplaner från $20 (Unify-bloggen).
- 1 september 2026: Clay Sequencer blev allmänt tillgänglig på Launch, Growth och Enterprise (Clay-bloggen).
- 9 september 2026: Clay tog in 115 miljoner dollar i en Series D till en värdering på 7,1 miljarder dollar och har fler än 17 000 kunder (Clay-bloggen).
Vilket ska ni välja?
- En till tre säljare som vill prospektera, skriva och ringa på ett ställe: Unify Base eller Pro.
- Fyra säljare eller fler: räkna på det. Fyra Pro-platser ($240) kostar mer än Clay Launch ($185), men Launch saknar CRM-synk, och Clay Growth ($495) kostar ungefär lika mycket som åtta Pro-platser ($480).
- Utskick som startar av sig självt när en signal slår till: Unify Business (offert, årsvis). I Clay fungerar signaler om jobbyten och nyheter från Launch och webbintent från Growth, men någon måste bygga flödet.
- RevOps eller en GTM engineer som behöver berikad data i CRM:et eller annonsplattformarna: Clay Growth.
- Ni vill främst veta vem som besöker er sajt: inget av verktygen namnger personen bakom ett anonymt besök.
En bredare genomgång av kategorin finns i AI GTM-verktyg jämförda.
Ett annat alternativ
Om ni vill att utskicken sköts åt er utifrån köpsignaler, med godkännande innan något skickas, tar agenter som Leo från Revexa (999 kr per månad i Sverige, €89 i Europa, $99 i USA, 7 dagar gratis) ett annat grepp. Planerna finns på prissidan.
Vanliga frågor
Är Unify billigare än Clay?
För en till tre säljare, ja: Unify Base kostar $20 och Pro $60 per plats och månad, medan Clay Launch kostar $185 per månad för hela arbetsytan. Fyra Pro-platser kostar mer än Launch, men Launch saknar CRM-synk.
Kan Clay skicka kalla mail nu?
Ja. Clay Sequencer har varit allmänt tillgänglig sedan 1 september 2026. Den skickar bara mail, att köpa mailkonton i Clay kräver Growth, och Clay fungerar fortfarande ihop med externa sekvensverktyg.
Visar Unify eller Clay vilken person som besökte vår sajt?
Inte för anonyma besökare. Båda identifierar bolaget bakom ett besök, Unify bara på Business och Clay från Growth.
Vilken plan behöver vi för att starta utskick från en köpsignal?
I Unify kräver signalstyrda plays Business, som är offertbaserad och faktureras årsvis. I Clay börjar signaler om jobbyten och nyheter på Launch, medan webbintent, webhook-signaler och CRM-synk kräver Growth.
Skickar Unify LinkedIn-meddelanden automatiskt?
Unifys sidor beskriver "social outreach" och manuella LinkedIn-uppgifter. De säger inte att LinkedIn-meddelanden skickas automatiskt, så det framgår inte offentligt.