Kosten leadgeneratie 2026: prijzen per kanaal en regio
2026-05-10 · bijgewerkt 2026-10-15 · 9 min leestijd · Adam Axelsson, oprichter van Revexa
B2B-leadgeneratie kost in 2026 ruwweg $67 tot $680 per lead, afhankelijk van kanaal en branche. Google Ads komt gemiddeld uit op $66,69 per lead over alle branches en op $93,69 voor zakelijke dienstverlening (LocaliQ, juni 2026). Op LinkedIn kost een klik gemiddeld € 5,98, tegenover € 1,60 op Meta (Dreamdata, 2026). Gemiddeld over alle kanalen kost een B2B-SaaS-lead $249 (First Page Sage, oktober 2026). Bureaus rekenen $2.000 tot $25.000 per maand.
Dat zijn gemiddelden. Jouw werkelijke getal hangt af van drie dingen die deze gids uitsplitst: het kanaal, je branche en je regio. Daarna volgt het deel dat de meeste prijspagina's weglaten: de verborgen kosten, en de leads waarvoor je al betaald hebt.
Wat kost leadgeneratie in 2026?
Hier staat de hele markt op één pagina. Elke rij linkt naar de bron.
| Manier om leads te krijgen | Gangbare prijs | Bron |
|---|---|---|
| Google Ads (alle branches) | $66,69 per lead | LocaliQ 2026 |
| Google Ads (zakelijke dienstverlening) | $93,69 per lead | LocaliQ 2026 |
| LinkedIn Ads | € 5,98 per klik (Meta: € 1,60) | Dreamdata 2026 |
| Inbound gemiddeld, B2B SaaS | $249 per lead | First Page Sage |
| Inbound gemiddeld, financiële dienstverlening | $662 per lead | First Page Sage |
| Retainer leadgeneratiebureau | $2.000 tot $25.000 per maand | Belkins |
| Betalen per afspraak | $200 tot $600 per meeting | Belkins |
| Uitbestede SDR (VS) | Vanaf $4.500 per SDR per maand, plus opstartkosten | CIENCE |
| AI GTM-agent (Leo) | $99 per maand, vast tarief | Revexa |
De bandbreedte is groot omdat "lead" niet overal hetzelfde betekent. Een ingevuld formulier via een Google-advertentie is iets anders dan een geboekte meeting via een bureau. Vergelijk daarom altijd de kosten per gekwalificeerde lead, of beter nog, de kosten per meeting.
Kosten per lead per kanaal
Betaalde kanalen worden direct gemeten. Content, events en e-mail zijn lastiger te isoleren, dus de beste openbare data meet die als customer acquisition cost (CAC).
| Kanaal | Benchmark | Wat het meet | Bron |
|---|---|---|---|
| Google Ads | $66,69 CPL, $5,42 CPC, 8,18% conversie | Alle branches, 2026 | LocaliQ |
| Google Ads, zakelijke dienstverlening | $93,69 CPL, $5,87 CPC, 4,85% conversie | Zakelijke dienstverlening, 2026 | LocaliQ |
| CPC LinkedIn vs Meta | € 5,98 vs € 1,60 | B2B-adverteerders, 2026 | Dreamdata |
| E-mailmarketing | $510 CAC | Kosten per nieuwe klant | First Page Sage |
| Webinars | $603 CAC | Kosten per nieuwe klant | First Page Sage |
| Thought leadership-SEO | $647 CAC | Kosten per nieuwe klant | First Page Sage |
| PPC/SEA | $802 CAC | Kosten per nieuwe klant | First Page Sage |
| LinkedIn Ads | $982 CAC | Kosten per nieuwe klant | First Page Sage |
| Contentmarketing | $1.254 CAC | Kosten per nieuwe klant | First Page Sage |
| ABM | $4.664 CAC | Kosten per nieuwe klant | First Page Sage |
Twee conclusies uit de tabel:
- Goedkope klikken zijn geen goedkope leads. LinkedIn kost per klik bijna vier keer zoveel als Meta, maar Dreamdata mat voor LinkedIn een return on ad spend van 121%, tegenover 67% voor Google Search en 51% voor Meta. In B2B is targeting op bedrijf en functie het geld waard.
- Zoekadvertenties zijn goedkoper geworden. LocaliQ stelt dat "across all industries, cost per lead decreased overall for the first time in five years" (over alle branches heen daalden de kosten per lead voor het eerst in vijf jaar).
Kosten per lead per branche
First Page Sage deelt de totale marketinguitgaven door het aantal nieuwe leads, op basis van klantdata van januari 2022 tot augustus 2026. "Gemiddeld" combineert betaald en organisch. Het onderzoek beslaat 30 branches, waaronder ook B2C-branches. De tabel toont een selectie van B2B-branches.
| Branche | Betaalde CPL | Organische CPL | Gemiddelde CPL |
|---|---|---|---|
| B2B SaaS | $318 | $186 | $249 |
| Bouw | $282 | $185 | $235 |
| Engineering | $355 | $214 | $284 |
| Cybersecurity | $434 | $427 | $429 |
| IT en managed services | $600 | $418 | $505 |
| Uitzenden en recruitment | $511 | $543 | $526 |
| Maakindustrie | $657 | $440 | $547 |
| Transport en logistiek | $671 | $538 | $604 |
| Softwareontwikkeling | $691 | $573 | $627 |
| Financiële dienstverlening | $731 | $591 | $662 |
| Juridische dienstverlening | $783 | $580 | $682 |
Bron: First Page Sage, Average Cost Per Lead by Industry, bijgewerkt op 8 oktober 2026.
Het patroon: in de meeste branches zijn organische leads 17 tot 42% goedkoper dan betaalde (cybersecurity en uitzenden zijn de uitzonderingen), maar pas nadat de content is opgebouwd. Het eerste jaar SEO is duur. Het rendement komt in jaar twee.
Prijzen van leadgeneratie per regio
Ook waar je kopers zitten, beïnvloedt de prijs. Voor LinkedIn Ads hebben we geen controleerbare cijfers per regio gevonden, alleen een gemiddelde: een klik kost € 5,98, tegenover € 1,60 op Meta (Dreamdata, 2026). Wel vastgesteld is dat websitebezoekers alleen in de VS op persoonsniveau te identificeren zijn (RB2B).
Het duidelijkst zie je de locatie terug in de arbeidskosten. CIENCE publiceert vanafprijzen voor uitbestede SDR's naar de locatie van de SDR:
| Locatie van de SDR | Vanafprijs per SDR per maand |
|---|---|
| Offshore | Vanaf $1.750 |
| Europa | Vanaf $2.500 |
| VS | Vanaf $4.500 |
Bron: CIENCE pricing. Daarbovenop komen eenmalige opstartkosten, waarvoor CIENCE geen prijs noemt, $2.000 per maand voor een campagneteam en $499 per maand aan platformkosten. Ter vergelijking: het Britse en Europese outboundbureau Sopro begint bij ongeveer € 3.400 per maand (Sopro).
Ook waar advertenties goedkoper zijn, betekent dat niet automatisch goedkopere leads. Europese doelgroepen zijn per taal kleiner, de AVG beperkt wat je met bezoekersdata mag doen en outreach moet in de taal van de koper geschreven zijn. Een Duitse lead die je in het Engels benadert, kost je meestal meer aan gemiste reacties dan je op de klik hebt bespaard.
Prijzen van leadgeneratiebureaus: 5 modellen
Besteed je uit, dan kom je een van deze modellen tegen.
| Model | Gangbare prijs | Geschikt voor | Let op |
|---|---|---|---|
| Maandelijkse retainer | $2.000 tot $25.000/maand | Doorlopende, multichannel programma's | Je betaalt voor activiteit, niet voor resultaat |
| Retainer plus opstartkosten | Retainer plus $5.000 tot $15.000 opstartkosten | Nieuw ICP of nieuwe markt | Opstartkosten ben je kwijt als je vroeg stopt |
| Betalen per afspraak | $200 tot $600 per meeting | Helder ICP, salesteam klaar om te closen | Meetings met de verkeerde mensen |
| Alleen commissie | 10 tot 25% van de dealwaarde | Zeldzame partnerships met veel vertrouwen | Bureaus kiezen alleen de makkelijke deals |
| Projectbasis | $25.000 tot $200.000 per project | Eenmalige campagnes, markttoetreding | Geen opgebouwde leerervaring |
Bron: Belkins, B2B Lead Generation Pricing (bijgewerkt in februari 2026). Belkins deelt de markt in drie segmenten in: $2.000 tot $4.000 per maand voor instapniveau, $6.000 tot $8.000 waar de meeste gevestigde bureaus zitten, en $10.000 tot $12.000 of meer voor omnichannelprogramma's.
De gids van Belkins over het uitbesteden van leadgeneratie noemt gangbare marktcijfers: een fee van $5.000 per maand levert meestal 5 tot 10 meetings op, een fee van $20.000 ongeveer 20 tot 30. Een geboekte meeting kost dan ongeveer $500 tot $1.000. Belkins waarschuwt ook dat "nine months is when you can expect to see real results, not 90 days" (echte resultaten mag je na negen maanden verwachten, niet na 90 dagen). Reserveer budget voor die aanloopperiode. Meer details in leadgeneratie met betalen per meeting en wat het boeken van meetings kost.
De verborgen kosten van leadgeneratie
De kanaalprijs is het zichtbare deel. De werkelijke kosten per lead omvatten ook:
- Mensen. Iemand schrijft de advertenties, bouwt landingspagina's, staat op de beursstand en kwalificeert inbound. Vermenigvuldig de uren met het volledige loon inclusief werkgeverslasten. Een B2B-verkoper kost veel meer dan zijn salaris.
- Tools. CRM, formulieren, e-mailplatform, verrijking en Intent Data. Bij elkaar vaak een paar honderd tot een paar duizend dollar per maand.
- Opvolging. Een lead waar niemand mee aan de slag gaat, is niets waard. Een analyse van 1,25 miljoen leads, in 2011 gepubliceerd in de Harvard Business Review, toonde aan dat bedrijven die een lead binnen een uur probeerden te bereiken bijna zeven keer zoveel kans hadden om hem te kwalificeren als bedrijven die het ook maar een uur later probeerden.
- Verspilling. Dubbelingen, studenten, concurrenten en de verkeerde bedrijfsgrootte. Een flink deel van de bruto leads is nooit verkoopbaar.
- Veroudering. Contactgegevens verouderen omdat mensen van baan wisselen: volgens het Amerikaanse Bureau of Labor Statistics was de mediane werknemer in de VS in januari 2026 4,1 jaar in dienst bij zijn huidige werkgever. Leads die je niet opvolgt, verliezen elke maand waarde.
Zo bereken je je werkelijke kosten per lead
Gebruik deze formule in drie stappen elk kwartaal:
- Tel alle kosten op. Media, bureaukosten, tools, en uren maal volledig loon voor iedereen die betrokken is.
- Tel alleen gekwalificeerde leads. Geen ingevulde formulieren, geen contacten in een lijst.
- Deel per kanaal. Een gemiddelde over alle kanalen verbergt het kanaal dat tien keer zoveel kost als de rest.
Rekenvoorbeeld (ter illustratie). Een B2B-SaaS-team geeft per kwartaal $12.000 uit aan Google Ads, $9.000 aan LinkedIn, $1.500 aan tools en ongeveer $9.000 aan tijd van marketeers. Dat is in totaal $31.500. Het krijgt 180 ingevulde formulieren, waarvan 110 gekwalificeerd.
| Kosten | Gekwalificeerde leads | Werkelijke CPL | |
|---|---|---|---|
| Google Ads, incl. aandeel tijd en tools | $17.000 | 80 | $213 |
| LinkedIn Ads, incl. aandeel tijd en tools | $14.500 | 30 | $483 |
| Totaal | $31.500 | 110 | $286 |
De advertentiedashboards zouden op basis van ruwe formulieren een veel lagere CPL hebben gerapporteerd. Het eerlijke getal ligt hoger, en het verschil tussen de kanalen is meer dan een factor 2.
Wat zijn goede kosten per lead?
Kosten waarbij je nog steeds een winstgevende klant overhoudt. Reken terug:
Maximale CPL = brutowinst per klant ÷ beoogd rendement ÷ benodigde leads per klant
Levert een klant $20.000 brutowinst op, wil je een rendement van 3x en heb je 25 leads nodig om één klant te winnen, dan kun je $267 per lead betalen. Heb je 50 leads nodig, dan zakt het plafond naar $133. Meer over de waarde van leads lees je in hoeveel leads waard zijn en over het totaalplaatje in CAC in B2B.
Hoeveel moet je rekenen voor leadgeneratie?
Run je een bureau of verkoop je leadgeneratie als dienst, baseer je dan op de bandbreedtes hierboven en op de bedrijfseconomie van je klant. Betalen per afspraak voor $200 tot $600 werkt als de klant zijn closing rate kent. De meeste gevestigde bureaus rekenen retainers van $6.000 tot $8.000 per maand. Reken alleen per resultaat als jij de lijst, de boodschap en de opvolging in handen hebt, anders draag jij het risico voor het salesproces van een ander.
De goedkoopste leads zijn de leads die koopsignalen tonen
Elk kanaal hierboven betaalt om interesse te creëren. Goedkoper is het om interesse te vinden die er al is:
- Leads waarvoor je al betaald hebt. De eventlead van vorig jaar en de whitepaperdownload staan nog in je CRM. Ermee aan de slag gaan kost alleen de opvolging. Begin met zo wek je slapende leads weer tot leven.
- Bedrijven die nu koopsignalen tonen. Ze werven voor de functie waarbij jij helpt, hebben een nieuwe beslisser, halen een financieringsronde op of mensen reageren openlijk op posts van je concurrenten. Zie Intent Data en wanneer het de investering waard is.
Voor die tweede bron is Leo gebouwd, de AI GTM-agent van Revexa. Leo is een koopsignaal-agent: hij ziet wie reageert op LinkedIn-posts van concurrenten en influencers, toetst elk bedrijf aan een ICP dat hij opbouwt vanuit je website, vindt de juiste persoon en schrijft het bericht in jouw stem, op LinkedIn en per e-mail. Jij keurt goed voordat er iets wordt verstuurd. Het kost $99 of € 89 per maand, vast tarief, met 2 LinkedIn-profielen en 1 mailbox, de eerste 7 dagen gratis en zonder lock-in. Vergeleken met een bureaumeeting van $500 is de vraag simpel: start Leo en kijk of er één extra meeting per maand bijkomt.
Veelgestelde vragen
Wat kost leadgeneratie?
Voor de meeste B2B-bedrijven tussen ongeveer $67 en $680 per lead. Google Ads komt gemiddeld uit op $66,69 per lead (LocaliQ 2026), een klik op LinkedIn kost gemiddeld € 5,98 (Dreamdata 2026), en in de B2B-branches van deze gids varieert inbound gemiddeld van $235 (bouw) tot $682 (juridische dienstverlening) per lead volgens First Page Sage.
Wat rekenen leadgeneratiebureaus?
Retainers lopen van $2.000 tot $25.000 per maand, met de meeste gevestigde bureaus tussen $6.000 en $8.000. Betalen per afspraak kost $200 tot $600 per meeting, en opstartkosten van $5.000 tot $15.000 zijn gebruikelijk (Belkins, 2026).
Wat zijn de gemiddelde kosten per lead in B2B?
Er is geen enkel gemiddelde dat echt bruikbaar is. In de B2B-branches van deze gids rapporteert First Page Sage gemiddelde CPL's van $235 (bouw) tot $682 (juridische dienstverlening), met B2B SaaS op $249. Bereken je eigen CPL per kanaal en tel alleen gekwalificeerde leads.
Is leadgeneratie in Europa goedkoper dan in de VS?
Voor personeel wel: uitbestede SDR's in Europa kosten bij CIENCE vanaf $2.500 per maand, SDR's in de VS vanaf $4.500. Voor advertentiekosten hebben we geen controleerbare cijfers per regio gevonden. Bovendien brengen kleinere taalmarkten en de AVG kosten met zich mee die de gemiddelden niet laten zien.
Hoeveel budget moet ik reserveren voor leadgeneratie?
Begin bij het aantal klanten dat je nodig hebt. Vermenigvuldig dat met het aantal benodigde leads per klant en vervolgens met je verwachte kosten per gekwalificeerde lead. Tel daar tools en mensen bij op. De meeste kleine B2B-teams merken dat de personeelskosten hoger uitvallen dan de mediakosten.